Szukając gustownego i stylowego wykończenia pomieszczeń, takich jak na przykład nowoczesne apartamenty oraz restauracje, warto zwrócić uwagę na materiał powracający ostatnimi czasy do łask – szkło ornamentowe. Jest to rodzaj szkła ozdobnego dostępny w różnych kolorach, na którym jednostronnie walcuje się dowolny wzór. W artykule przeczytacie o zaletach i zastosowaniu szkła ornamentowego.
Szkło ornamentowe – niebanalny element dekoracyjny wnętrza
Ten ozdobny szklany materiał często jest kojarzony z epoką PRL-u. Wówczas w każdym mieszkaniu wszelkie zabudowy szklane, ścianki kabin prysznicowych, balustrady, kredensy, przeszklone elementy drzwi, a nawet panele kuchenne, były często dekorowane właśnie szkłem ornamentowym. Popularne było także zastosowanie takiego szkła w łazienkach, bowiem wytłoczony na nim wzór nie ograniczał przepuszczania światła, ale był w stanie zamazać obraz. Trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie niezwykle przydatne w miejscach, gdzie zachodzi potrzeba prywatności. Jednak czy ten trend przeminął na zawsze i czy nadaje się już tylko do wykańczania pojedynczych elementów w łazienkach? Otóż – nic bardziej mylnego!
Od kilku lat dekoratorzy wnętrz coraz chętniej wracają do tak zwanej „starej mody” w nowym wydaniu. Szkło ornamentowe zdobi coraz więcej nowoczesnych loftów, apartamentów oraz restauracji i barów. Najlepiej sprawdza się w stolarce meblowej i drzwiowej. Wzorzysty szklany element dodaje szyku i elegancji, a dodatkowo – optycznie powiększa przestrzeń. Spełnia swoje zadanie nie tylko we wnętrzach stylizowanych na czasy PRL-u, ale i w tych bardziej nowoczesnych.
Poszczególne elementy starannie wykonane przez najlepszych szklarzy, dodają pomieszczeniu nie tylko funkcjonalności, ale także modernistycznego wyglądu. Niezwykle przydatną w dekorowaniu wnętrza zaletą szkła ornamentowego jest duży wybór efektownych wzorów, jakie mogą być wytłoczone na szklanych elementach – takich jak ścianki, blaty ze szkła oraz stoły i drzwi. Profesjonalnie wykonane elementy szklane znakomicie rozświetlą każde pomieszczenie nadając mu lekkości.
Jak korzystamy ze szkła ornamentowego współcześnie?
Szkło ornamentowe jest atrakcyjnym materiałem wykończeniowym. Szczególną popularnością tworzywo to cieszy się w różnego rodzaju restauracjach, loftach, apartamentach, kawiarniach i hotelach. Można je wykorzystać na wiele sposobów, między innymi jako ozdoba kabiny prysznicowej czy w ściankach przesuwnych i stałych. Ponadto można wykonać z nich szklane drzwi, fronty mebli, ścianki działowe i tym podobne. Jeśli zależy nam na minimalistycznym stylu, szyku i elegancji w pomieszczeniu – warto rozważyć opcję wykorzystania szkła ornamentowego.
Bezpieczne szkło ornamentowe jest też niezwykle plastycznym materiałem – można je poddawać wszelkiego rodzaju obróbkom, takim jak:
- obróbka krawędziowa – jest to mechaniczna obróbka pozwalająca uzyskać pożądany kształt naszego szklanego elementu, poprzez wyrównywanie i szlifowanie jego krawędzi;
- hartowanie szkła – wykonuje się je chcąc uzyskać wyższą wytrzymałość szkła, zarówno mechaniczną, jak i termiczną. Polega na podgrzaniu szkła do bardzo wysokiej temperatury (około 600 stopni Celsjusza), a następnie na schłodzeniu go podmuchem chłodnego powietrza. Dzięki uzyskanemu rozkładowi naprężeń termicznych uzyskujemy silne, trudne do rozbicia szkło;
- laminowanie szkła – jest to proces, który wykonuje się w piecu wytwarzającym ciepłą temperaturę oraz próżnię. Ta usługa sprawia, że uzyskujemy bezpieczne szkło pozbawione pęcherzyków.
Dzięki tym procesom możemy jeszcze bardziej dostosować rodzaj wykończenia do własnych oczekiwań i osiągnąć przepiękny, klasyczny, a zarazem nowoczesny wystrój pomieszczenia – niezależnie od tego, czy ozdabiamy pokój, kuchnię, łazienkę czy też spory lokal użytkowy. Te wszystkie cechy sprawiają, że nie tylko dawniej, ale i współcześnie szkło ornamentowe jest świetnie wyglądającym i funkcjonalnym materiałem wykończeniowym.
Szklarze realizują usługi z zakresu produkcji artykułów szklanych, a także obróbki tego uniwersalnego materiału. Warto skorzystać z usług specjalistów, którzy doradzą i pomogą w wyborze odpowiedniego rodzaju szkła do wykończenia do naszego lokum.
Źródło: Szklarz Warszawa – Obróbka szkła