Kompresory tłokowe to niebywale funkcjonalne i wydajne urządzenia stosowane w przemyśle. Alternatywą dla tych maszyn są kompresory śrubowe. Dokonując zakupu nowej sprężarki powietrza inwestorzy zastanawiają się nad tym, który kompresor lepiej wybrać, aby najlepiej spełniał swoje zadania w zakładzie, a także wykazywał się długą bezawaryjną pracą. Aby zrozumieć wszystkie zalety kompresorów tłokowych, najlepiej zapoznać się z zasadą ich działania i polecanymi zastosowaniami. Postaramy się przybliżyć tę tematykę, aby ułatwić decyzję o zakupie.
Budowa i działanie sprężarek tłokowych
Sprężarki tłokowe to najstarsze z urządzeń dostarczających sprężone powietrze. Tak naprawdę to od nich wszystko się zaczęło. Mimo to są one wciąż w użyciu i nie straciły na swojej funkcjonalności. Choć producenci nieustannie ulepszają i unowocześniają produkowane przez siebie kompresory to jednak podstawowa zasada ich budowy pozostała taka sama. Podstawowym elementem konstrukcyjnym sprężarek tłokowych jest cylinder z tłokiem. Od tego kompresor wziął właśnie swoją nazwę. Bywa, że sprężarkę tłokową nazywa się również wyporową. Choć nazwa ta jest mniej popularna i rzadziej stosowana to jednak również poprawna.
Powietrze zasysane do sprężania, podobnie jak w przypadku innych kompresorów, pobierane jest wprost z otoczenia. Do tłokowej sprężarki powietrza zasysana jest porcja gazu o określonej objętości mieszczącej się w komorze. Na tym etapie zawory odprowadzające są zamknięte. Kolejną czynnością wykonywaną przez urządzenie jest zmiana objętości pobranego powietrza za pomocą posuwistego ruchu tłoka. Jednocześnie następuje zamknięcie zaworów wlotowych. Powietrze zostaje w ten sposób stłoczone do mniejszej objętości, przez co zwiększa się jego ciśnienie. Tłok odpowiadający za zmniejszenie objętości gazu jest wprawiany w ruch przy pomocy połączonego z nim korbowodu. Ostatnim krokiem jest otwarcie zaworów odprowadzających, co pozwala na odprowadzenie sprężonego powietrza.
Choć sprężarki tłokowe są dość wydajnymi urządzeniami, to jednak parametr ten może się różnić pomiędzy poszczególnymi modelami kompresora. Jest to uzależnione od wymiarów cylindra, określających jego objętość, a także od sprężu, który stanowi stosunek ciśnień. Określeniem spręż opisuje się właściwy skok tłoka i stanowi to stosunek ciśnienia tłoczonego do ciśnienia ssawnego.
Sprężarki tłokowe są bardzo cenione w przemyśle, jednak niepozbawione są wad. W jednym cylindrze możliwe jest osiągnięcie sprężu na poziomie 5-6. Oznacza to, że zasysając powietrze atmosferyczne o ciśnieniu 1 bara, kompresor może uzyskać maksymalne ciśnienie końcowe o wartości 5-6 barów. Z tego powodu kompresory wysokociśnieniowe nie są sprężarkami tłokowymi. Nie mniej jednak możliwe jest osiągnięcie wyższego ciśnienia roboczego przy pomocy tłokowej sprężarki powietrza. Wystarczy zastosować dwustopniowe sprężanie. Dodatkowo należy pamiętać, że dla utrzymania najwyższego poziomu sprężania istotne jest zachowanie szczelności pomiędzy tłokiem a powierzchnią cylindra, czyli elementami sprężającymi kompresora.
Zastosowanie kompresorów tłokowych
Ogromną zaletą sprężarek tłokowych jest łatwy montaż i elastyczność rozwiązań. Dzięki temu bez trudu można dopasować kompresor i jego parametry do potrzeb zakładu oraz charakterystyki jego pracy. Sprawia to, że tłokowe sprężarki powietrza znajdują bardzo wiele zastosowań w licznych branżach, poczynając od małych warsztatów, a kończąc na dużych zakładach przemysłowych. Kompresory tłokowe olejowe ze względu na swoją większą wytrzymałość polecane są do stosowania przy obsłudze linii technologicznych oraz do prac w zakładach ślusarskich, serwisach samochodowych i wulkanizacyjnych. Sprężarki tłokowe są także doskonałe do zasilania urządzeń pneumatycznych takich jak piaskarki, obrabiarki i szlifierki.Natomiast kompresory tłokowe bezolejowe są urządzeniami, które zapewniają sprężone powietrze najwyższej jakości. Gwarantują brak cząsteczek oleju w wytwarzanym sprężonym gazie. Tego rodzaju sprężarki powietrza polecane są do zastosowań w branży spożywczej, medycznej i farmaceutycznej. Stosuje się je również do napowietrzania wody, a także w gabinetach stomatologicznych i protetycznych.
źródło: czemar.pl