Lifestyle Zdrowie

Przezciemiączkowe USG mózgu niemowląt – do kiedy można je wykonać?

Dla rodziców małych dzieci praktycznie wszystko, co wiąże się z pojawieniem się nowego członka rodziny, jest czymś nowym, często zaskakującym, nieznanym. Opiekunowi czasem trudno samemu właściwie ocenić, czy dziecko rozwija się w sposób prawidłowy. Dlatego też tak ważne jest, żeby wykonywać regularne badania. Do podstawowych należą między innymi profilaktyczne wizyty u pediatry czy badanie USG stawów biodrowych. W określonych przypadkach konieczne może być jednak także przeprowadzenie przezciemiączkowego USG mózgu niemowląt.

Kiedy wykonać przezciemiączkowe USG mózgu niemowlęcia?

Na początku warto zaznaczyć, że nie jest to badanie, któremu jest poddawane każde dziecko. Wykonywane jest w przypadku wystąpienia konkretnych wskazań i objawów. Można do nich zaliczyć między innymi fakt, że dziecko urodziło się przed trzydziestym siódmym tygodniem ciąży, czyli jest wcześniakiem. W takim przypadku jest bardziej narażone na problemy z właściwym rozwojem. Do objawów, które sugerują konieczność przeprowadzenia  przezciemiączkowego mózgu niemowlęcia są między innymi niska waga urodzeniowa malucha, podejrzenie kłopotów neurologicznych czy też epizod niedotlenienia, który miał miejsce w czasie porodu. 

Na takie badanie dziecko może być skierowane przez pediatrę. Często jednak, w przypadku wcześniaków i dzieci, u których podczas porodu pojawiły się konkretne problemy, kierowane są na nie już noworodki. Ważne jest, by badanie to przeprowadzić zanim ciemiączko się zrośnie. Trudno jest wskazać konkretny moment, ponieważ u każdego dziecka może to być inny etap. Szacuje się jednak, że ciemiączko zarasta między dziewiątym a osiemnastym miesiącem życia. Jest to zresztą jeden z sygnałów prawidłowego rozwoju dziecka. Pediatra na każdej kolejnej wizycie kontrolnej sprawdza, jak się zrasta ciemiączko i w jakim tempie. Przezciemiączkowe badanie USG mózgu daje wyraźny obraz tego, jak rozwija się mózg dziecka i czy nie da się zauważyć w tym zakresie żadnych niepokojących nieprawidłowości. To jedyne badanie głowy, które można wykonać u tak małych dzieci. Dlatego istotne jest, by mieć pewność, że lekarz zdąży je wykonać przed zrośnięciem się ciemiączka.

Jak przebiega przezciemiączkowe badanie USG mózgu niemowlęcia?

USG są z zasady badaniami nieinwazyjnymi i bezpiecznymi. Dlatego też można wykonywać je nawet u noworodków i niemowląt. Konieczna jest jednak obecność opiekuna – i to z kilku względów. Po pierwsze, pacjent poniżej osiemnastego roku życia nie może sam udać się do lekarza. Po drugie, ważne jest, by opiekun pomógł lekarzowi w utrzymaniu dziecka w stabilnej pozycji, by móc przeprowadzić dokładnie badanie i by ruch nie zakłócił obrazu tego, co pojawia się na monitorze. Po trzecie, chodzi również o to, by dać dziecku poczucie bezpieczeństwa. 

Wizyta w nowym miejscu, na dodatek w gabinecie lekarskim, jest dla małego pacjenta zawsze stresującym momentem. Ważne, żeby rodzic lub opiekun był na miejscu i dawał maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Dla tak małego pacjenta wcześniejsze przygotowanie do badania byłoby niesamowicie problematyczne. Akurat przezciemiączkowe badanie USG mózgu tego nie wymaga. Podczas wizyty lekarz prowadzący przeprowadza dokładny wywiad z opiekunem dziecka. Dowiaduje się zatem, jakie są konkretne wskazania do wykonania takiego badania, poznaje także przebieg porodu. Będzie mógł w ten sposób już ocenić, jakie mogą być przyczyny ewentualnych dolegliwości. 

Następnie prosi o położenie dziecka na leżance. Do głowy małego pacjenta przykłada głowicę aparatu USG i bada w ten sposób strukturę mózgowia, szerokość oraz symetrię komór, a także wykrywa wszelkie ewentualne nieprawidłowości. Lekarz przesuwa delikatnymi ruchami głowicę i jednocześnie obserwuje obraz na monitorze. Dzięki odbijającym się falom ultradźwiękowym już od razu jest w stanie określić wynik badania i wyjaśnić go opiekunom dziecka. Na tej podstawie może ocenić czy maluch rozwija się prawidłowo, czy może konieczna będzie dalsza diagnostyka oraz obserwacja niemowlęcia.

Źródło: Gabinet USG – badania usg pediatryczne

 

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również