Biznes Technologie

Na czym polega transport multimodalny?

Transport – choć w swoim znaczeniu jest dosyć oczywistym pojęciem, tak naprawdę w ujęciu praktycznym jest niezwykle złożonym procesem. Przy jego planowaniu należy uwzględnić wiele istotnych czynników. Jednym z takich procesów jest transport multimodalny, który sprawdza się w szczególności na płaszczyźnie przewozów międzynarodowych oraz międzykontynentalnych. Na czym zatem polega transport multimodalny i co go wyróżnia na tle pozostałych form przewozu?

Transport multimodalny – sprawdzony w działaniu

Wspomniany transport multimodalny to przewóz danego ładunku za pośrednictwem minimum dwóch lub więcej środków transportu. Taki proces stanowi fundamentalną część łańcucha dostaw, który nie tylko usprawnia przedsięwzięcie logistyczne, ale także wpływa na koszt całej usługi. Dzięki transportowi łączonemu transfer ładunków na długich dystansach stał się nie tylko prostszy i tańszy, ale także szybszy. Obecnie wśród wiodących form transportu ładunków wyróżnia się drogę morską, kolejową, lotniczą oraz drogową. Według definicji to właśnie transport ciężarowy stanowi jedynie dopełnienie oferty, umożliwiając odbiór produktów od klienta, jak również ich dostarczenie pod wskazany adres w wybranym miejscu w kraju i zagranicą. 

Transport multimodalny w ujęciu praktycznym

Transport multimodalny to sprawdzone rozwiązanie w przewożeniu dowolnego rodzaju ładunku. Najczęstszy transfer obejmuje ładunki drobnicowe, ponadgabarytowe, jak również całokontenerowe. W ten sposób możliwy staje się przewóz leków, narzędzi elektrycznych i mechanicznych, odzieży, żywności oraz innych towarów. Wzajemna, międzynarodowa wymiana handlowa wymaga zorganizowania odpowiedniej infrastruktury logistycznej. Wybierając doświadczoną firmę spedycyjną klient może liczyć na kompleksową usługę, która została zaplanowana w każdym  szczególe.

Transport multimodalny sprawdza się nie tylko przy usłudze w pakiecie door to door, to przede wszystkim realizacja zlecenia skupiająca się na przeładunku towaru, jego magazynowaniu czy też dobraniu odpowiednich form transportu. Równie istotna pozostaje wiedza i znajomość charakterystyki branży transportowej w wybranym regionie świata – w ten sposób zyskuje się pewność, że towar oraz jego przewóz spełnia wszelkie wytyczne i jest zgodny z prawem.

Usługa dostosowana do indywidualnych wymagań klienta

Decydując się na wybór sprawdzonej firmy spedycyjnej klient zyskuje fachowe doradztwo oraz pewność, że jego towar spoczywa w rękach profesjonalistów, którzy zadbają o każdy szczegół usługi. Jedną z głównych zalet transportu multimodalnego jest możliwość jego konfigurowania do preferencji klienta. W ten sposób ma on realny wpływ na termin usługi oraz jej całkowity koszt. Kolejnym ułatwieniem jest także sporządzenie niezbędnej dokumentacji przewozowej oraz kontakt z organami celnymi. Transport multimodalny to także wybór odpowiednich środków transportu. Każde z rozwiązań posiada swoje zalety, które wpływają na wysoki standard usługi. 

Transport multimodalny – kolej czy statek?

Decydując się na międzykontynentalny transport ładunku klient ma do wyboru kilka rozwiązań. Jednym z nich jest transport morski i kolejowy. W przypadku transportu morskiego należy wyróżnić możliwość przewozu dowolnego rodzaju ładunku. Ograniczeniem jednak jest długi okres realizacji usługi. Alternatywę stanowi transport kolejowy, który dzięki swojej charakterystyce zapewnia szybszy termin dostawy oferując możliwość cyklicznych przewozów w regularnym odstępie czasu. Ostatnią opcję stanowi transport samolotowy, który zapewnia niezwykle szybką dostawę. Ograniczeniem jednak jest sama pojemność i ładowność, która ze względu na ograniczenia techniczne samolotu nie jest w stanie konkurować z koleją oraz kontenerowcami. 

Transport multimodalny to rosnące w siłę zjawisko, z którego skorzystały już setki tysięcy firm. Dzięki usprawnieniu i ciągłej modernizacji infrastruktury przewozowej szacuje się, że w niedalekim czasie będzie on stanowił główną sferę w światowym transporcie ładunków. 

Źródło: Symlog Warszawa – spedycja międzynarodowa

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również