Temat ogrzewania domów w mediach pojawia się niezwykle często. Zwykle w kontekście wpływu na środowisko, jednak wiele osób interesuje także to, co zrobić, aby stało się ono oszczędne. Jak się okazuje, najlepszą odpowiedzią w tym przypadku będzie nie tylko wybór nowoczesnego pieca, ale również systemu sterowania pracą instalacji grzewczej.
Jak sterować ogrzewaniem, by zmniejszyć rachunki za energię?
Liczne badania i raporty wskazują, że znaczną część środków przeznaczanych przez Polaków na utrzymanie domu pochłaniają media. W okresie jesienno-zimowym jest to przede wszystkim energia grzewcza. Wpływu na wysokość rachunku nie mają jednak tylko ceny paliwa bądź usług świadczonych przez elektrociepłownie. Istotną rolę odgrywają tu też sami użytkownicy systemu.
To właśnie nasze przyzwyczajenia często prowadzą do tego, że płacimy za dużo. Pozostawianie włączonych grzejników, gdy nie ma nas w domu, ogrzewanie wietrzonych pomieszczeń, przegrzewanie domów i mieszkań – tego typu praktyki są na porządku dziennym. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, w jakim stopniu obciążają one domowe budżety.
Inteligentne ogrzewanie jako rozwiązanie problemów?
Walka z własnymi nawykami i zwykłym gapiostwem często jest bardzo trudna, dlatego też w niektórych sytuacjach warto po prostu skorzystać z możliwości, jakie daje nam obecna technologia.
Zarządzaniem ciepłem zająć się może system inteligentny, w ramach którego zintegrujemy najważniejsze elementy grzewcze, czyli na przykład grzejniki. Pozwoli nam to na łatwe, zdalne sterowanie ogrzewaniem. Za pomocą specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne wskażemy pożądaną temperaturę w każdym pomieszczeniu i zadecydujemy, kiedy urządzenia zostaną odłączone.
To jednak nie wszystko. System integruje bowiem nie tylko grzejniki, ale też inne elementy, spośród których wymienić można między innymi:
- czujniki temperatury i ruchu,
- programatory czasowe,
- głowice i elektrozawory,
- moduły pomiaru temperatury.
W jaki sposób tego typu elementy wpływają na oszczędność systemu grzewczego? Poprzez automatyzację wielu procesów, a także ciągłą analizę czynników zewnętrznych oraz warunków panujących w danym pomieszczeniu.
Oszczędne ogrzewanie – funkcje systemu
Największą zmianą względem systemów tradycyjnych jest możliwość precyzyjnego sterowania pracą grzejników. Do tego zadania doskonale nadają się chociażby programatory czasowe. Pozwalają bowiem wskazać, w jakich dniach i w jakich dokładnie godzinach urządzenia grzewcze mają działać. Bez problemu możemy wskazać czas, kiedy przebywamy w domu. Gdy wychodzimy do pracy czy na dłuższe zakupy, system wyłączy ogrzewanie, dzięki czemu energia nie będzie marnotrawiona. Jeśli ktoś nie lubi wracać do wychłodzonego domu lub mieszkania, może ustalić, aby grzejniki uruchomiły się 30-60 minut przed jego przybyciem.
Tym sposobem ustalimy harmonogram nie tylko na cały dzień, ale również na cały miesiąc, a nawet rok! Co jednak w sytuacji, gdy plany się zmienią i wrócimy do domu wcześniej? Wtedy do działania wkraczają czujniki ruchu. Gdy wykryją naszą obecność, wyślą informację do systemu, który natychmiast uruchomi ogrzewanie z pełną mocą, by osiągnąć wskazaną wcześniej temperaturę. Jeśli już się to uda, grzejniki zostaną „wyciszone” lub wyłączone. Wszystko po to, aby nie tracić niepotrzebnie energii.
Implementacja systemów inteligentnych pozwala też uporać się z problemem ogrzewania pomieszczeń przy otwartym oknie. Jeśli chcemy przewietrzyć pokój lub wyjść na balkon, system to wykryje i na ten czas odłączy ogrzewanie. Po zamknięciu okna, wszystko wróci do normy.
Możliwości wykorzystania tego typu instalacji jest oczywiście więcej. Sporo zależy bowiem od wyobraźni użytkownika końcowego. Nic nie stoi na przeszkodzie także ku temu, aby w zintegrować w systemie również oświetlenie, gniazdka czy rolety. Takie łączenie urządzeń zapewni poważne oszczędności, które odczujemy podczas opłacania rachunków.
Źródło: F&F – automatyka przemysłowa