Biznes Lifestyle

Prace na wysokościach i zastosowanie podnośników koszowych

Do wielu prac na wysokościach wystarcza skorzystanie z drabiny. Czasem przyda się zaangażowanie drugiej osoby do asekuracji. Wystarczy wspiąć się po paru szczeblach i szybko zrobić to, co należy. Jednak niekiedy w grę wchodzą prace na takich wysokościach, z którymi zwykła drabina nie jest w stanie sobie poradzić. Ponadto, im wyżej, tym robi się bardziej niebezpiecznie. Dlatego w takich sytuacjach rozwiązaniem jest skorzystanie z podnośników koszowych.

Podnośniki koszowe – jak działają

Do tego, jaki jest schemat działania takich podnośników, w dużej mierze wystarczy zapoznanie się z ich podstawową konstrukcją. Do pojazdu zamontowana jest specjalna platforma przypominająca kosz. W większości przypadków jej rozmiar pozwala na swobodną i bezpieczną pracę dwóch osób. Istnieje możliwość wykorzystania także większej platformy. Każda z nich jest odpowiednio zabezpieczona.

Podnośniki koszowe w budownictwie

Budowa może się kojarzyć głównie z pracą przy gruncie – zaczynając już od momentu wykopu fundamentów, wyrównywaniem terenu i tym podobnych elementów. Jednak jest wiele prac, które mogą wymagać także prac na dużych wysokościach. Może to być między innymi montaż konstrukcji, naprawa czy instalacja sieci energetycznych, a także kładzenie dachu czy też jego naprawa.

Branża filmowa i marketingowa

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet filmowcy czy twórcy reklam często korzystają z takich urządzeń, jakimi są właśnie podnośniki koszowe. Sprawdzają się między innymi do montażu reklam na dużych wysokościach, tworzenia konstrukcji, scenografii, ale także już na etapie samego powstawania filmu – by operator kamery miał możliwość zrobienia szeregu ujęć z lotu ptaka. Obecnie często do podobnych zdjęć wykorzystywane są drony. Jednak jeżeli twórcy filmowi chcą mieć te ujęcia w naprawdę wysokiej jakości i wykorzystać do tego sprzęt, którego dron nie uniesie – to właśnie decydują się na użycie podnośników koszowych.

Prace porządkowe

Podnośniki koszowe wyróżniają się na tle innych maszyn budowlanych. Dzieje się tak za sprawą ich bardzo szerokiego spektrum zastosowania. Nie każdy bowiem będzie potrzebował użyć takich urządzeń jak koparki czy wywrotki. A podnośniki mogą im się przydać do wielu różnych codziennych prac. Wykorzystywane są między innymi do przycinania wysokich drzew – zarówno w parkach, jak i w prywatnych ogrodach czy działkach rekreacyjnych. Budownictwo nowych biurowców czy bloków mieszkalnych często charakteryzuje się teraz tym, że mają w swoich konstrukcjach wiele szyb i okien. Na dodatek takich, których nie da się otworzyć od wewnątrz. To z kolei sprawia, że jest bardzo trudny dostęp i możliwość ich umycia. Zatem podnośniki koszowe mogą być wykorzystywane również do takich prac jak właśnie mycie okien. Innym zastosowaniem takich urządzeń jest pielęgnacja roślin umieszczonych na dużych wysokościach. W wielu miastach można zaobserwować atrakcyjne kwiatowe klomby zamontowane na przykład przy latarniach. By cały czas wyglądały interesująco, trzeba o nie odpowiednio dbać – czyli między innymi przycinać i podlewać. Drabina może w takiej sytuacji nie wystarczyć, więc również w takich sytuacjach wykorzystywane są podnośniki koszowe. Najwięcej jednak osób kojarzy pracę tych urządzeń z działalności zimą. Świetnie się bowiem sprawdzają do odśnieżania dachów i usuwania sopli z dużych wysokości.

Wynajem podnośników koszowych

Wiele firm na rynku oferuje wynajem takich urządzeń, jakimi są właśnie podnośniki koszowe. Przy wyborze warto kierować się kilkoma czynnikami. Przede wszystkim ważne jest to, by maszyny były w pełni sprawne – a jako potwierdzenie można traktować między innymi ważne i aktualne badania techniczne urządzenia. Kolejną istotną kwestią jest to, czy przedsiębiorstwo zapewnia obsługę podnośnika przez fachowego operatora. Jeśli miałaby się zająć tym osoba, która wynajmuje tę maszynę, istniałoby ryzyko, że prace wykonywałby ktoś, kto nie posiada wszystkich niezbędnych uprawnień. Dodatkowym atutem jest to, że firma ta posiada cały park maszyn – można wtedy w jednym miejscu wynająć więcej urządzeń, które akurat będą klientowi potrzebne.

Źródło: Avio-Star – maszyny budowlane Warszawa

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również