Lifestyle Zdrowie

Jak nauczyć się pływać?

Wiele osób przed nauką pływania powstrzymuje strach przed wodą. Jednak wzbogacenie wiedzy na ten temat z pewnością może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Aby nauczyć się pływać, warto na początek oswoić się z wodą. W pierwszych dniach można skorzystać z płytkiego basenu, by mieć pewność “gruntu pod stopami”. Na basenach można skorzystać z wielu narzędzi do pomocy w czasie nauki pływania. Są to makarony, deski oraz płetwy dzięki którym utrzymywanie się na wodzie nie jest żadnym problemem. Skorzystanie z jednej z trzech tych opcji z pewnością ułatwi Ci naukę i zapewni poczucie bezpieczeństwa. Na początek fajnym sposobem jest wykorzystanie deski – dzięki niej uczymy się trzymać dłonie przed sobą, a także doskonalimy pracę naszych nóg.

Nauka pływania

Samodzielna nauka pływania może być bardzo trudna, a także niebezpieczna dla osoby początkującej. Zdecydowanie najlepsze i najszybsze efekty nauki zauważysz na zajęciach z trenerem. Oferta szkół pływania jest bardzo szeroka, nie bójmy się z nią zapoznać, a także z niej korzystać. Pamiętajmy, że nauka pod okiem doświadczonej osoby z pewnością każdej osobie zapewni poczucie bezpieczeństwa. To ważne, zwłaszcza w pierwszych dniach nauki, by mieć przy sobie osobę, która będzie nadzorować nad Twoim bezpieczeństwem. Trener z pewnością, nauczy Cię technik pływania, a także pokaże Ci jak prawidłowo oddychać pod wodą. Opieka trenera pomoże Ci skorygować wszelkie błędy, o które nietrudno jest podczas pierwszych prób pływania.

Co musisz wiedzieć, by nauczyć się pływać

Warto przed każdym przymierzeniem się do pływania przygotować swoje ciało. Wystarczy kilkuminutowa rozgrzewka, by rozciągnąć swoje mięśnie. Odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci uniknąć skurczy mięśni, które pod wodą mogą być niebezpieczne, a także bolesne.

Istotne jest również zapewnienie sobie odpowiednich, koniecznych akcesoriów do pływania, jest to: stój kąpielowy bądź kąpielówki, klapki, czepek, a także okulary do pływania. Mając kilka tych rzeczy nie potrzebujesz niczego więcej – akcesoria do nauki pływania dostępne są na basenach.

Style pływania dla początkujących

Większość osób swoją naukę pływania zaczyna od podstawowego stylu klasycznego lub kraula. Styl klasyczny to tzw. żabka – nie wymaga zbyt dużego wysiłku, ale wymaga synchronizacji ruchów nóg oraz rąk. Styl nazywany kraulem polega na wykonywaniu nogami tzw. “nożyc”, przy równoczesnym naprzemianstronnym ruchu rąk.

Dlaczego warto pływać?

Pływanie jest jedną z bezpieczniejszych dyscyplin sportowych dających naprawdę zadowalające efekty. Jest to niezwykle relaksujący sport, dzięki któremu łatwiej jest się odstresować. Pływanie ma również wpływ na pracę serca i płuc – polepsza ich pracę i poprawia krążenie krwi. Efekty uprawiania tego sportu widać poprzez ładnie wymodelowaną sylwetkę, ponieważ pływanie angażuje wszystkie grupy mięśniowe. Pływanie ma w sobie bardzo wiele korzyści i co ważne – pływalnie otwarte są cały rok, dlatego nie jest to sport sezonowy.

Pamiętaj – na pływanie nigdy nie jest za późno. Ze względu na to jakie korzyści ono przynosi – warto jest zacząć w każdym wieku.

Źródło: Move Camp – szkoła pływania Warszawa

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również