Domowo Lifestyle Technologie

Który zbiornik na propan wybrać – nowy czy używany i dlaczego?

Rynek zbiorników na gaz propan oferuje szeroki wybór produktów. Możemy wybierać w zbiornikach naziemnych i podziemnych o różnej pojemności, dokładnie dostosowanej do naszych potrzeb. Oprócz tego zbiornik na propan można wybrać zarówno w wersji nowej, jak i używanej, co czyni go produktem na każdą kieszeń. Wielu potencjalnych użytkowników instalacji gazowej zastanawia się, który z nich będzie lepszym wyborem – nowy czy używany. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i wyjaśnić, jakie są mocne i słabe strony każdego z tych produktów.

Rola zbiornika na propan w instalacji gazowej

Zbiornik jest niezbędnym elementem każdej instalacji na gaz propan. Umieszczany jest on na terenie posesji zaopatrywanej w gaz. Zbiorniki służące do przechowywania propanu dostępne są w wielu różnych pojemnościach, poczynając od niewielkich zbiorników mieszczących 900 l gazu, przez średnie zbiorniki o pojemności 2700 l idealne dla domów jednorodzinnych, a kończąc na dużych zbiornikach mieszczących nawet 7000 l propanu. Ponadto wielu producentów oferuje wykonanie zbiornika o dowolnej pojemności, na specjalne życzenie klienta.

Zbiorniki na gaz propan występują także w wersji naziemnej, jak i podziemnej. Jednak najważniejsze jest, że decydując się na inwestycję w instalację gazową zasilaną propanem, musimy również zaopatrzyć się w zbiornik na gaz. Służy on jako bezpieczny magazyn propanu, który jest wprost z niego dostarczany do kotła na gaz, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Nowy zbiornik na gaz propan – zakup na lata

Kupno nowego zbiornika na gaz propan jest jedną z możliwości nabycia tego produktu. Klienci często decydują się właśnie na nowe zbiorniki na propan ze względu na ich bezawaryjność i pewność, jaką dają użytkownikom. Niezaprzeczalną zaletą nowych zbiorników na gaz jest nie tylko ich doskonały stan techniczny, ale również możliwość skorzystania z gwarancji producenta. Co nam ona daje?

Gwarancja producenta zapewnia, że w okresie jej trwania, wszelkie awarie i usterki będą naprawiane i usuwane na koszt producenta sprzętu. Warunkiem jest jedynie przeprowadzanie okresowych przeglądów zgodnie z zaleceniem wytwórcy. Takie rozwiązanie daje spokój użytkowania, pewność i niezawodność. Cechy te dla wielu klientów są bezcenne. Ponadto zbiorniki na gaz propan wprost od producenta są fabrycznie nowe. Nabywca może mieć pewność, że zbiornik nie był wcześniej użytkowany i będzie jego pierwszym odbiorcą.

Cena nowych zbiorników na gaz propan jest nieco wyższa od cen ich używanych odpowiedników. Koszt zakupu nowego zbiornika na propan jest uzależniony od wielkości zbiornika, a także od tego czy decydujemy się na wariant naziemny, czy podziemny. Warto jednak pamiętać, że kupując nowy zbiornik na gaz dokonujemy inwestycji na długie lata. Z pewnością nie prędko przyjdzie nam wymienić czy naprawić zbiornik, jeśli będzie on nowy i odpowiednio serwisowany. W końcowym rozrachunku może się więc okazać, że nowy zbiornik na gaz propan nie jest wcale drogi, jeśli porównamy jego cenę z zaletami, jakie otrzymujemy.

Używany zbiornik na gaz – czy warto?

Używany zbiornik na gaz propan jest nieco tańszą alternatywą dla nowych zbiorników na gaz. Już na wstępie warto rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące kosztów zakupu. Mianowicie, cena używanego zbiornika na gaz nie stanowi połowy ceny nowego zbiornika. Oczywiście jest ona nieco niższa, ale nie powinniśmy spodziewać się spektakularnych oszczędności wybierając używany zbiornik na propan. Nie mniej jednak, często używany zbiornik na gaz stanowi jedyne możliwe rozwiązanie, ze względu na ograniczony budżet inwestora. Należy przy tym mieć na uwadze, że żywotność używanych zbiorników na gaz jest nieco krótsza, niż w przypadku nowych zbiorników. Choć awarie tych produktów nie występują często, to jednak używane zbiorniki na gaz nie są objęte gwarancją producenta. W związku z tym koszty usuwania wszelkich usterek będziemy zmuszeni pokrywać z własnej kieszeni.

Warto dobrze przemyśleć decyzję o zakupie zbiornika na gaz. Zestawić ze sobą wszystkie plusy i minusy, a przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie – czy ważniejsze jest obniżenie kosztów inwestycji początkowej, czy też wieloletnia niezawodność i bezawaryjność.

Źródło: LPG Direct – gaz propan

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również