Domowo Technologie

Nowoczesne balustrady nierdzewne balkonowe

Balustrady ze stali nierdzewnej to nowoczesne i stylowe rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy poszukują bezpiecznego i efektownego zabezpieczenia balkonu i tarasu. Barierki i balustrady balkonowe z nierdzewki charakteryzują się trwałością i jakością wykonania i są niezwykle popularne ze względu na swój charakterystyczny, stalowy design. 

Balustrady nierdzewne balkonowe – wytrzymałość na lata!

Zaletą balustrad wykonanych ze stali nierdzewnej jest wytrzymałość stali i jej właściwości antykorozyjne, które sprawiają, że barierki tego typu pozostają przez bardzo długi czas we właściwie nienaruszonym stanie. Odporność na zarysowania i większe uszkodzenia mechaniczne daje balustradom z nierdzewki wyraźną przewagę nad barierkami wykonanymi z innych materiałów. Jest to szczególnie ważne w przypadku balustrad zewnętrznych, które częściej są narażone na niesprzyjające działanie mieszanki kurzu i opadów atmosferycznych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Właściwości wytrzymałościowe stali nierdzewnej i jej antykorozyjność sprawiają, że właściciele domów jednorodzinnych wolą zainwestować w nieco droższe, ale i bardziej opłacalne rozwiązania systemowe zewnętrznych zabezpieczeń tarasów i balkonów, które zapewnią im wymierne korzyści inwestycyjne. Balustrady z nierdzewki nie tylko nie eksploatują się tak szybko jak np. balustrady balkonowe z drewna, ale i są dużo łatwiejsze w utrzymaniu. 

Balustrada zewnętrzna – ze stali nierdzewnej czy zwykłej?

Pod względem wyglądu i designu balustrada ze stali nierdzewnej nie różni się niczym szczególnym od barierki wykonanej ze zwykłej stali. Zarówno balustrady z nierdzewki, jak i te z żelaza świetnie wyglądają w nowoczesnych, często awangardowych przestrzeniach tarasu, ale bardzo dobrze sprawdzają się też jako wykończenie klasycznych balkonów. Zasadnicza różnica charakteryzująca te dwa typy balustrad zewnętrznych tkwi w rodzaju i jakości materiału, z którego są wykonane. O ile barierki ze zwykłej stali w zupełności wystarczą jako zabezpieczenie schodów wewnętrznych czy antresoli, o tyle w przypadku zewnętrznych balkonów mogą już nie spełniać w zupełności swojej roli. Stal zwykła nie jest tak wytrzymała jak stal nierdzewna, nie jest też odporna na rdzę i uszkodzenia mechaniczne, co bardzo utrudnia jej utrzymanie w dobrym stanie na zewnątrz budynku. Wahając się między wyborem tych dwóch rodzajów balustrad balkonowych, warto zatem mieć na uwadze to, że balustrada z nierdzewki będzie nie tylko bardziej wytrzymała, ale i bardziej opłacalna dla naszego budżetu. Inwestując raz w dobrej jakości zabezpieczenie tarasu, nie będziemy musieli martwić się przyszłymi wydatkami związanymi z zabezpieczeniem i renowacją korodującej stali, z której wykonano elementy balustrady. 

Balustrada balkonowa ze stali nierdzewnej – jak dbać o stal?

Balustrady balkonowe z nierdzewki, oprócz tego, że są bardzo trwałe, są też niewymagające pod względem pielęgnacji. W przeciwieństwie do barierek z drewna i zwykłej stali korodującej nie muszą być tak często czyszczone i zabezpieczane przed skutkami wilgoci i zanieczyszczeń. Te bardzo łatwo można usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki i delikatnego detergentu. Zaletą stali nierdzewnej jest też niewątpliwie sposób jej wykończenia – stal, z której wykonane są balustrady zewnętrzne, najczęściej oprócz standardowej obróbki jest też szlifowana i polerowana mechanicznie, co sprzyja własnościom ochronnym stalowej barierki. Żeby jednak utrzymać stalową wytrzymałość i antykorozyjność stali nierdzewnej, warto pamiętać o tym, że do jej czyszczenia nie powinniśmy używać narzędzi, które mogłyby naruszyć strukturę pasywną stali. W tym przypadku wykluczone są nie tylko środki, które zawierają w sobie kwasy, ale też szczotki i gąbki, które są wykonane ze stopów żelaza korodującego lub – wcześniej miały z nim styczność, np. podczas czyszczenia powierzchni ze zwykłej stali. 

Ile kosztuje balustrada ze stali nierdzewnej? 

Wydatki związane z zakupem i montażem zewnętrznej barierki ze stali nierdzewnej zależą od ilości oraz jakości zużytego materiału. W zależności od stopnia skomplikowania projektu balustrady na balkon koszty jej produkcji zaczynają się w granicach 500 zł za metr bieżący, ale mogą też znacząco przewyższyć tę sumę. Przed ostatecznym wyborem barierek i balustrady na taras warto poprosić o pomoc i wycenę specjalistyczną firmę zajmującą się na co dzień wyrobem i instalacją zewnętrznych balustrad ze stali

Źródło: Kobamet

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również