Trwałość przedsięwzięcia budowlanego jest uzależniona od wielu czynników. Wpływ na nią ma nie tylko jakość użytych materiałów, ale również procesy zachodzące w podłożu, na którym inwestycja ma powstać. Z tego względu wzniesienie konstrukcji poprzedzają zwykle badania geofizyczne. Kiedy się je wykonuje i jakimi metodami?
Badania geofizyczne – kiedy się je wykonuje?
Badania geofizyczne pozwalają rozpoznać budowę geologiczną i warunki hydrogeologiczne analizowanego terenu, a także oszacować jego parametry mechaniczne. Zazwyczaj wykonuje się je na potrzeby:
- budownictwa mieszkaniowego i inżynieryjnego,
- drogownictwa,
- przemysłu, np. w celach poszukiwania złóż surowców naturalnych,
- archeologii.
Odpowiednio przeprowadzone badania geofizyczne dostarczają wielu istotnych danych. Na ich podstawie można rozpoznać podłoże budowlane i w przybliżeniu określić rozprzestrzenianie się i zmienność stwierdzonych w nim warstw oraz struktur. Pozwala to zidentyfikować ewentualne zagrożenia dla inwestycji, która ma powstać na danym terenie.
Jak wyglądają badania geofizyczne?
Badania geofizyczne zawsze składają się z dwóch etapów. Pierwszy obejmuje wykonanie badań podstawowych. Drugi natomiast to badania uzupełniające. W jakim celu przeprowadza się jedne i drugie?
- Badania podstawowe. Pozwalają wskazać lokalizację otworów wiertniczych i sondowań, a także wstępnie wydzielić warstwy gruntów i skał, czego celem jest wyznaczenie miejsc poboru próbek pod badania laboratoryjne.
- Badania uzupełniające. Wyszczególniają anomalie i wspomagają opracowanie modelu geologicznego.
Badania geofizyczne – przegląd najważniejszych metod
Istnieją różne metody przeprowadzania badań geofizycznych. Żeby wybrać optymalne sposoby pomiarów, należy uwzględnić kilka czynników, w tym m.in. cel rozpoznania czy też warunki geologiczno-inżynierskie lub geotechniczne. Z tego względu wykonanie badań geofizycznych warto zlecić specjalistom. Nie tylko dobiorą oni prawidłowe metody, ale również zadbają o jakość przeprowadzenia pomiarów.
Jakie metody są wykorzystywane podczas badań geofizycznych?
- Badania sejsmiczne. W ich ramach generuje się sztuczną falę sejsmiczną, która odbijając się od granic warstw geologicznych, dostarcza szeregu istotnych informacji na temat danego terenu. Przy ich pomocy można wyznaczyć m.in.:
- granice geologiczne,
- granice litego niespękanego podłoża,
- poziom zwierciadła wód,
- strefy pęknięć, osłabień i uskoków,
- zmiany zagęszczenia,
- formy krasowe i obiekty podziemne.
- Badania georadarowe. W ich ramach wykorzystuje się fale elektromagnetyczne o zadanej częstotliwości, które emituje się w głąb ośrodka geologicznego. Dzięki nim można m.in.:
- zlokalizować podziemną infrastrukturę, taką jak rury, kable czy też fundamenty,
- wykrywać i monitorować strefy skażeń gruntów czy też szczelność podziemnych zbiorników,
- badać stan dróg, nawierzchni betonowych i podtorza, a także struktury obwałowań przeciwpowodziowych,
- rozpoznać płytką powierzchnię geologiczną.
- Badania elektrooporowe. Bazują na analizie zmian rezystywności (elektrycznej oporności właściwej) badanego gruntu na podstawie rozchodzenia się wygenerowanego prądu elektrycznego. Pozwalają one m.in.:
- wykryć granice geologiczne i geotechniczne,
- określić rezystywność gruntu,
- wyznaczyć zwierciadła wód,
- wykryć skażenia lub zanieczyszczenia gruntów.
- Badania mikrograwimetryczne. W ich ramach analizie podlegają zmiany przyciągania ziemskiego, które powodują mikroanomalie siły ciężkości, co jest wywołane przez niejednolity rozkład mas skalnych w górotworze. Wykorzystuje się je do odnajdywania:
- rozluźnień i pustek,
- zjawisk krasowych,
- szybów, biedaszybów, wyrobisk i sztolni,
- podziemnych pomieszczeń mieszkalnych,
- podziemnych fortyfikacji,
- podziemnych korytarzy, tuneli i grobowców.
Niezależnie od wybranej metody badania geofizyczne muszą być przeprowadzone rzetelnie. Tylko wówczas ich wyniki będą miarodajne. Z tego względu ich wykonanie warto powierzyć ekspertom, np. ds. konsultingu środowiskowego. Zadbają oni o wszystkie szczegóły, dzięki czemu uzyskasz wiarygodne dane na temat analizowanego terenu.
źródło: EkoMeritum outsourcing środowiskowy